قدمت شال و روسری

قدمت شال و روسری

 قدمت شال و روسری

انسان 7000 ساله که دانشمندان قدمت انسان را از هبوط حضرت آدم تا به حال 7000 سال برآورد کرده اند بی وقفه روبه پیشرفت و طرقی بوده است.
یکی از این پیشرفت ها و البسه و پاپوش و سربندهایی است که به مرور زمان هم شکل گرفته و هم پیشرفت کرده است. هرکدام از این پیشرفت ها در رابطه با البسه و غیره بحث فراوانی دارد که از حوصله ی خواننده ی عزیز شاید بیرون باشد اما به طور اختصار درباره ی سربندها سخنی با شما هر چند ناچیز دارم.در مراحل تکوینی ما مشاهده می کنیم که در سنگ نوشته ها و تصاویری که از ایران باستان به جای مانده است در هیج کجا نشانی از افشان بودن موی بانوان ایرانی نوشته نشده است زیرا فرهنگ ایران از زمان زرتشت تا همین حالا برامده از دستورات و احکام الهی بوده است و ایرانیان به سبب یکتاپرستی که داشتند قوانین الهی را لازم الاجرائ می دانستند یکی از این قوانین درباره ی پوشش سر در بانوان بوده است اما در اعراب چنین رسمی نبوده است و قوانین آنها با ایرانیان فرق می کرده به طوری که ویل دورانت در صفحه ی 111 از کتاب تاریخ تمدن می نویسد که ((پیغمبر از پوشیدن جامه های نامناسب نهی کرده بود اما بعضی از عرب ها این دستور را نادیده می گرفتند. همه ی طبقات زیورهایی داشتند. زنان پیکر خود را به نیم تنه و کمربند براق و جامه ی گشاد و رنگارنگ می آراستند . موی خود را به زیبایی دسته می کردند یا به دو طرف سر می ریختند ، یا به دسته ها بافته به پشت سر می آویختند و گاهی اوقات با رشته های سیاه ابریشم نمایش آنرا بیشتر می کردند غالبا خود را به جواهر و گل می آراستند اما پس از سال 97 هجری چهره ی خویش را از زیر چشم به نقاب می پوشاندند. از آن پس این عادت همچنان رواج بود.))
اما بانوان ایرانی چنین نبوده اما در طی گذشت اعصار و قرون با کشف حجاب رضا خانی بعضی از بانوان از پوشیدن شال یا روسری و یا چادر سرباز زدند و این سنت زیبا و پسندیده را کنار گذاشتند اما در این میان بودند بانوانی با حجاب های خود و با روسری های الوان و سنجاقهای جواهر نشان باز زینت بخش چهره ی زیبای بی خدا بودند.
حال بعد از گذشت قرنها به برکت وجود اسلام و مسلمانی در کشور ایران حجاب و پوشش سر باز رایج شده و بانوان زیباپسند ایرانی گرایش به سمت  و سوی شالها و روسری هایی پیدا کرده اند که بارنگها و طرح های بدیع و تازه هم در پوشش اسلامی و هم در زیبایی به آنها کمک می کند.


 

 

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
کانال تلگرام شرکت لورنزو