به وبسایت لورنزو خوش آمدید

طرح هایی که چندان مناسب سلیقه بانوان ایرانی نیست (قسمت اول )

طرح هایی که چندان مناسب سلیقه بانوان ایرانی نیست (قسمت اول )

طرح هایی که چندان مناسب سلیقه بانوان ایرانی نیست (قسمت اول )

بار اول نیست که وسوسه  گردش هوش ربای مالی در بازار مد اسلامی، برندهای اروپایی را به مارکت مد اسلامی در کشورهای شرقی کشانده است. اکنون که موضوع مد اسلامی ،خود به بحث روز برندها تبدیل شده و به اصطلاح مد روز شده است ، هرکس به نوعی می کوشد که از این جولانگاه عقب نماند و کاری رکند منطقی است که در مارکت اروپا که به اصطلاح دست زیاد است و رقابت در عرصه فشن خیلی نفسگیر شده ، رویکرد برندها نگاهی بلند پروازانه و دوراندیشانه به مارکتی دورتر باشد که نه همچون مارکت اروپا در دسترس ، بلکه کیلومترها دورتر از بازار اروپا در قلب خاور میانه و محل مناقشات سیاسی قرار گرفته است. جایی که مد اسلامی نه جنبه فرهنگی و عمومی که جنبه سیاسی یافته و پوشش زنان سرزمین های اسلامی به موضوع پرمناقشه روز تبدیل شده و گردش مالی این صنعت پرمناقشه به تجارتی بزرگ بالغ بر 500 ملیارد دلار در سال می رسد.

  1. از منظر برندینگ برند ایتالیایی دی اند جی (D&G ) لاین دوم لباس از برند دولچه اند گابانا به عناصر و مفهومی برند ، وفادار باقی مانده و ما همچنان در این مجموعه که پسوند اسلامی را با خود همراه دارد ، همان مولفه های کانسپچوال و مفهومی دولچه اند گابانا را می بینیم. طراحی های اکسپرسیونیستی در کنار رنگ های به شد متضاد ، در قالب اگزجره و بزرگنمایی شده ای ، معرف روح فعال و آوانگارد این برند بوده و درمجموعه لباسهای اسلامی و حتی اکسسوری ها هم کاملا مشهود است.
  2. اما انچه مولفه های استفاده شده در این مجموعه های مدرن و غیر اسلامی این برند مجزا می کند رنگبندی حساب شده و کمپوزیسیون طرح و رنگ در مجموعه عباهایی است که با مطالعه دقیق مارکت ، طراحی و عرضه شده و به نظر می رسد که بیشتر از آنچه دولچه گابانایی باشد ، به سفارش عرب تولید شده است.
  3. عبا ها بدونه استثنا همه از کانسپت تضاد رنگ و قالب رنگ مشکی بهره برده اند که خود نشان دهنده اشراف و تسلط کامل طراحان این برند بر سلیقه اجتماعی غالب در جوامع اسلامی است رنگ مشکی که رنگ غالب موجود در این مجموعه است از همان رنگی گرته برداری شده که زنان جوامع اسلامی در فرایند انتخاب اختیاری یا هدایت شده ، به سوی رنگ مشکی ،تمایل دارند.

طراحان دولچه اند گابانا در فاینال کردن این مجموعه ، نیک واقف نموده اند که در جوامع اسلامی ، رنگ غالب مشکی چه میزان از محبوبیت اجتماعی یا پذیرش اجتماعی اداری برخوردار است.

4. نکته دوم طرح هایی است که به صورت تضاد کامل در تعارض با رنگ مشکی و ایجاد فضای نگاتیو پازتیو روی پارچه ، چاپ و در طراحی و دوخت عباها استفاده شده است طرح هایی اگز جره شده و گل درشت که به نوعی با گریم اکسپرسیونیستی و شارپ مکدلهایی که لباس ها را پوشیده و لباس ها را برتن ، شبیه سازی کرده اند. خوب هماهنگ شده و به نوعی گویای فرهنگی است که در بدنه اجتماعی این جوامع به چشم می خورد و نگاهی به امار مصرف لوازم ارایشی در کشورهای اسلامی به ویژه لبنان ، امامرات ، عربستان و ایران مهر تاییدی است بر پیشینه ی مطالعاتی این برند در خلق مجموعه اسلامی خود و موشکافی این عناصر تکرار شونده از منظر فرهنگی بسیار اهمیت پیدا می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
کانال تلگرام شرکت لورنزو