زمستان و بافتنی

زمستان و بافتنی

زمستان و بافتنی در لباس و شال

همان طور که می دانید لباس  شال بافتنی بهترین پوشش برای فصل زمستان است. این نوع لباس به اعتقاد کارشناسان به دلیل درهم تنیده شدن تارو پود کامواهای پشمی ، پوشش مناسبی برای جلوگیری  از نفوذ سرما به بدن هستند به طوری که تا حد زیادی از ابتلا به سرما خوردگی های  فصلی در زمستان پیشگیری می کنند.
لباس های بافتنی عموما به دو نوع دست بافت و صنعتی تهیه می شوند. لباسهایی که توسط افراد در منزل بافته می شود و لباسهایی که به واسطه ی دستگاه بافت آماده و تهیه می شوند. پلیور،شلوار، دامن، پیراهنف ژاکت، کت، کلاه و جوراب از جمله لباسهایی هستند که توسط کامواهای پشمی تهیه می شوند.
نگهداری و مراقبت از این نوع لباسها شرایط و رعایت نکات ظریفی را می طلبد. چرا که اگر از این نوع لباسها مانند پلیور، ژاکت ، کت و شال و...به خوبی نگهداری نشود ممکن است بعد از چندین بار استفاده شدن بافت های آن شل شده و از هم باز شوند.
نگهداری از لباسهای بافت زمستانی
مراقبت و نگهداری از لباسهایی مثل پلیور، ژاکت، شال، جوراب و کلاه و هر پوششی که با بافت پشمی (طبیعی یا مصنوعی) تهیه شده باشد با سایر لباسها متفاوت است.
برای نگهداری از این نوع لباسها می بایست پس از استفاده از آنها ، لباسهایی مثل پلیور ، ژاکت، باوز و شال و دامن ها که از پشم ضخیم و سنگین تهیه شدند را به جای آویزان کردن از چوب رختی، تا کنید و در محل مناسبی در کمد لباسها نگهداری کنید. در این حالت بهتر است آنها را وسط پارچه ای بپیچید.
در صورتی که لباس شما سبک و از لایه نازکی تشکیل شده است می توانید از چوب رختی های ابری استفاده کنید. علت استفاده از این نوع چوب رختی این است که چوب رختی های فلزی و یا چوبی ممکن است به بافت لباس آسیب برساند و آن را پاره یا گشاد کنند البته شیوه در اوردن لباس های بافتنی بسیار مهم است.این لباسها را نباید با بی حوصلگی از تن در آورد.بلکه می بایست با احتیاط کامل و بدون آن قسمت یقه و آستین لباس را بیش از حد بکشیم و آن را به آهستگی از تن خارج کنیم.
این کار موجب می شود تا از گشاد شدن و کش آمدن بافت لباس پیشگیری کنیم . چرا که در بسیاری از موارد رعایت نکردن همین نکات کوچک موجب می شود که تا پس از یک بار پوشیدن لباس به هنگام درآوردن آن صدمه ای به لباس بزنیم که موجب گشاد شدن  و کش آمدن بخشهایی از آن شود و زیبایی آن را تحت تاثیر قرار دهد به گونه ای که لباسها برای بارهای بعدی قابل استفاده نباشد. بهتر است برای درآوردن لباسهایی غیر از ژاکت و کت که دکمه دارند مثل پلیور ابتدا آستین ها و پس از آن یقه لباس را از گردن خود خارج کنید.
شست شوی لباس های بافتنی
برای شست شوی لباسهای بافتنی که به صورت صنعتی توسط ماشین های بافت تهیه شدند بهتر است قبل از شست و شو به برچسب آن دقت کنید . و بر اساس دستور العمل آن لباس را بشورید. برخی از این لباسها را می بایست به صورت خشک شویی شست و شو داد و برخی از آنها را می توان به صورت عادی شست. بنابراین با توجه به دستورالعمل برچسب لباس می توانید عمل کنید. در صورتی که لباس بافتنی  قابل شست شو با دست بود حتما آن را پشت و رو کرده و سپس آن را بشویید.
در مواردی نیز با توجه به دستور العمل می توانید از ماشین لباس شویی استفاده کنید که در این حالت رعایت درجه لباس های بافتنی و میزان گرمی آب آن باید به دقت رعایت شودو اما لباسهایی که با کامواهای پشمی ضخیم و کلفت به صورت دست بافت بافته می شوند را می توانید با کمک ماشین لباس شویی بشویید ابتدا درجه ماشین را روی شست و شوی لباس های بافتنی قرار دهید. این درجه عموما پایین ترین درجه قدرت ماشین لباس شویی است که از تغییر شکل و گشاد شدن این نوع لباسهای بافت جلوگیری می کند درباره لباسهای کاموایی دست بافت که نازک و خیلی حساس هستند نیز باید لباس را پس از پشت و رو کردن خیلی ملایم و آهسته بادست بشورید .باید دقت کنید که برای شست و شوی این لباسها هرگز از آب گرم استفاده نکنید چون آب گرم موجب می شود تا لباس حالت اولیه خود را از دست بدهد.
برای خشک کردن این نوع لباس ها جدا از آویزان کردن آن خودداری کنید . سعی کنید لباسهای بافت را روی سطح صاف و یکدستی قرار دهید تا به مرور آب خود را از دست بدهد و خشک شود. در صورتی که لباس شما احتیاج به اتو کردن داشت برای این کار لازم است پارچه ای مرطوب را روی لباس قرار داده و آن را باحرارت کم اتو کنید . برخورد ممستقیم حرارت اتو با لباس های بافت به ویژه لباسهای بافت پشمی موجب می شود تا بافت این نوع لباس ها از بین برود.

 

 

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
کانال تلگرام شرکت لورنزو