برخی از انواع پارچه ها (قسمت اول)

برخی از انواع پارچه ها (قسمت اول)

برخی از انواع پارچه ها عبارتند از:

کشمیر

محصول کشمیر فوق العاده کمیاب و گران قیمت است و به علت نرمی و نازکی الیاف آن یکی از مهمترین الیاف نساجی محسوب می شوند. منسومنسوجات کشمیر گرم و راحت و پارچه های ان بسیار زیبا هستند از الیاف ان بیشتر برای تهیه ی البسه عالی و شال و روسری های خوب و جوراب های کشبافت به طور خالص یا مخلوط با سایر الیاف استفاده می شود.

 

پارچه ی وال

این پارچه هم برای تهیه ی لباس های زیر و هم تهیه ی پیراهن و دامن و چادر به کار می رود.

وال پارچه ای سبک و خنک و در عین حال لطیف است سطح زیر دست این پارچه بسیار نرم است.

پارچه ی وال هم از نوع پارچه ی طبیعی (با درصد پنبه ی بیشتر) و هم از نوع پارچه ی مصنوعی (بادرصد الیاف پلی استر بیشتر)در بازار وجود دارد.

نوعی از پارچه ی وال حالت توری شکل دارد که لطافت پارچه را افزایش می دهد.خانم ها پارچه ی وال را اغلب برای لباس مهمانی انتخاب می کنند.

پارچه ی پنبه ای

پارچه های پنبه ای (نخی) در تماس با بدن هیچ گونه حساسیت پوستی ایجاد نمی کنند،مناسب لباس زیر و لباس بچه است. لباس های سربازی را از آن تهیه می کنند.

برای لباس مراکز بهداشتی ،بیمارستان ها و ازمایشگاه ها به کار می رود.

 

متقال

نام تجارتی پارچه ی پنبه ای با اهار زیاد و بافت تافته (ساده) است . این پارچه ی سبک وزن ، سفت و متراکم با سطحی نرم است که معمولا از نخ شانه نشده  و گاهیهم از نخ شانه شده ی پنبه بافته می شود.معمولا ارزان قیمت است و به نام چلوار معروف است . چنانچه یک سمت پارچه را شکل و طرح هایی چاپ کنند در این صورت چیت نامیده می شود.

(کتاب الیاف نساجی ،نیره یونسی،ابراهیم خلیل خیری،شرکت چاپ ونشر کتابهای درسی ایران،1381)

از چلوار که یک پارچه ی پنبه ای سفید و آهار دار و بسیار پرمصرف است برای تهیه ی پیراهن و زیر جامه وملحفه و روبالشی استفاده می کنند.

 

پارچه ی پاتیس (باتیست)

پارچه ی پاتیس با سبکی ،ظرافت و نازکی و عبور نور از ان شناخته می شود. به دلیل ویژگی هایش کاربردهایی مانند کتان دارد. برای لباس نوزاد ، لباس زیر زنانه، روسری به کار می رود

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
کانال تلگرام شرکت لورنزو